دانلود رایگان کتاب خواص گیاهان دارویی

معرفی کتاب راهنمای جامع و مصور خواص و کاربرد گیاهان دارویی

کتاب راهنمای جامع و مصور خواص و کاربرد گیاهان دارویی نوشته‌ی ساسان جعفرنیا و میترا قاسمی اثری ارزشمند است که شما را با خواص درمانی بسیاری از گیاهان دارویی آشنا می‌کند. شما با استفاده از این کتاب می‌توانید به اطلاعاتی جامع و کافی برای ورود به دنیای گیاه درمانی دست یابید.

استفاده از گیاهان جهت درمان بیماری، با تاریخ زندگی بشر همراه بوده است و از اولین باری که انسان به یک بیماری مبتلا شد جز توسل به گیاهان، راه دیگری پیش پای خود نیافت. مردم دوران‌های ماقبل‌تاریخ، هنگام جست‌وجوی خوراک به انواعی از گیاهان برخورد می‌کردند که مصرف آن‌ها خواص درمانی مختلفی داشت و این خود باعث شد که در طی زمانی طولانی، به طور تصادفی گیاهانی با خاصیت درمانی کشف و از آن‌ها جهت درمان بیماری‌ها استفاده شود.

قدیمی‌ترین کتاب درمانی چین که شامل شرح بیش از صد گیاه است، به یکی از امپراتوران آن کشور نسبت داده می‌شود که حدود 2800 سال قبل از میلاد مسیح می‌زیسته است. یونانیان قدیم نیز از گیاهان مفیدی جهت درمان بیماری‌ها استفاده می‌کردند. بقراط و ارسطو به نقش گیاهان در طبابت و کاربرد آن‌ها آگاه بودند. تئوفراست دانشمند یونان باستان را می‌توان در زمره‌ی بنیان‌گذاران گیاه درمانی قرار داد. پس از آن، دیوسکورید در قرن اول میلادی مجموعه‌ای شامل شرح خواص درمانی 600 گیاه دارویی را تهیه کرد که این کتاب، بعدها سرآغاز بسیاری از مطالعات علمی در زمینه‌ی گیاه‌درمانی شد. در قرن هشتم تا دهم میلادی دانشمندان مشهور و مطرحی مانند ابوعلی سینا و محمد ذکریای رازی نقش پررنگی در پیشرفت گیاه‌درمانی داشتند.

 

دانلود رایگان کتاب خواص گیاهان دارویی

توجه به گیاه‌درمانی در کشورهای غربی نیز از اوایل قرون وسطی شروع به پیشرفت کرد و از قرن نوزدهم کوشش همه‌جانبه‌ای جهت استخراج مواد مهم و ضروری برای گیاهان دارویی آغاز شد و تابه‌امروز نیز این تلاش و کوشش ادامه دارد. امروزه در اکثر کشور‌های جهان به گیاه‌درمانی توجه زیادی می‌شود و پژوهشگران متعددی در این رشته مشغول به فعالیت هستند.

ساسان جعفرنیا و میترا قاسمی که در گروه چهره‌های آکادمیک و شناخته‌شده‌ی این علم قرار دارند تلاش می‌کنند تا در کتاب راهنمای جامع و مصور خواص و کاربرد گیاهان دارویی با بهره‌گیری از منابع علمی معتبر خارجی و ایرانی شما را با این علم کاربردی و مهم آشنا کنند. از طرف دیگر لازم به ذکر است که دفتر طرح و برنامه‎های درسی سازمان آموزش فنی و حرفه‎ای کشور در سال 1387 این کتاب را به عنوان منبع آموزشی در حرفه‌ی کاربر گیاهان دارویی معرفی کرد.

در بخشی از کتاب راهنمای جامع و مصور خواص و کاربرد گیاهان دارویی می‌خوانیم:

عمده گیاهان دارویی را از محیط‌های طبیعی نظیر جنگل‌ها، کوهستان‌ها، دشت‌ها و حاشیه رودخانه‌ها جمع‌آوری می‌کنند. بعضی از آنان هم به عنوان علف‌های هرز باغات و مزارع بوده و می‌توانند از این محل‌ها جمع‌آوری و استفاده شوند. یکی از مهمترین مسائل در زمینه جمع‌آوری گیاهان دارویی تعیین زمان مناسب این کار است. این زمان بسته به نوع گیاه و اندام دارویی قابل استفاده متفاوت است. اگر چه نمی‌توان برای کلیه گیاهان دستور العمل زمانی خاصی را جهت جمع‌آوری ارائه داد اما یکسری دستورات کلی جهت جمع‌آوری اندام‌های مختلف گیاهی می‌تواند مناسب و مؤثر واقع شود.

دانلود رایگان کتاب خواص گیاهان دارویی

دانلود رایگان کتاب خواص گیاهان دارویی

گل‌ها: در مورد زمان مناسب جمع‌آوری گل‌ها نظرات مختلفی در منابع علمی وجود دارد. به طوری که برخی محققان بهترین زمان را هنگامی که گل کاملاً شکفته شده است می‌دانند و برخی معتقدند جهت استفاده از گل‌ها باید آن‌ها را قبل از باز شدن کامل و یا به صورت غنچه برداشت کرد. در هر حال از جمع‌آوری گل‌هایی که مدت زیادی از شکفتن آن‌ها گذشته است بپرهیزید.

برگ‌ها: برگ‌ها را بهتر است‌ وقتی‌ تازه ‌روییده‌اند و رنگ ‌سبز درخشانی‌ دارند جمع‌آوری ‌کنید.

ریشه‌ها و ریزوم‌ها: زمان مناسب بر جمع‌آوری ریشه‌ها در پاییز است هنگامی که بخش‌های هوایی گیاه مرده‌اند و پیش از آن که سخت شدن زمین در این کار اشکال ایجاد کند، جمع‌آوری را انجام دهید. در گیاهان چند ساله از سال دوم رشد گیاه به بعد ریشه‌ها را جمع‌آوری کنید. اگر برداشت ریشه‌ها زودتر از موعد انجام شود، آن‌ها نرم و اسفنجی بوده و پس از خشک شدن به سرعت خرد شده و کیفیت خود را از دست می‌دهند و اگر دیرتر جمع‌آوری شوند سخت و غیر قابل استفاده خواهند بود. در برخی موارد از قبیل ریشه قاصدک و ریزوم گل حسرت (سورنجان) زمان مناسب جهت جمع‌آوری‌ فصل‌ بهار است. پیازها و غدد زیرزمینی را نیز باید در اوایل پاییز جمع‌آوری‌ کرد.

میوه‌ها و دانه‌ها: میوه‌های آبدار را باید بعد از رسیدن کامل جمع‌آوری کرد. دانه‌ها را باید بعد از خشک شدن کامل و قبل از پراکنش آن‌ها بر سطح زمین جمع‌آوری نمود. روش جمع‌آوری دانه‌ها از قبیل رازیانه و زیره آن است که سر شاخه حاوی دانه‌ها را جمع‌آوری کرده و پس از خشک شدن روی پارچه تمیزی تکان دهید.

دسته کتاب‌های گیاهان دارویی، کتاب‌های طب سنتی،
 ۲۱۴ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، EPUB،
شابک: 978-964-477-296-2

مطالب مرتبط